Przedsiębiorcy w działalności doświadczają dużo obiążeń, najwiekszym z nich są oczywiście koszty stałe, ale poza tym duże obiążenie dla przedsiębiorców stanowią opłacane co miesiąc składki na ubezpieczenia społeczne. Znając sytuację przedsiębiorców, rząd wyszedł im na przeciw tworząc rozwiązanie pozwalające zaooszczędzić jedną składkę ZUS w roku.
Czego dowiesz się w tym artykule:
- Na czym mają polegać „wakacje od ZUS-u”?
- „Wakacje od ZUS-u” – dla kogo?
- Kto skorzysta z „wakacji od ZUS-u” i czy zawsze warto?
- Wnioskowanie o „wakacje od ZUS-u”
- Podsumowanie
1. Na czym polegają „wakacje od ZUS-u”?
„Wakacje od ZUS-u” to rozwiązanie, które ma wspomóc finansowo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki temu rozwiązaniu mikroprzedsiębiorcy będą mogli raz w roku nie zapłacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Warto zaznaczyć ,że zwolnienie z opłacenia składek będzie obejmować składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w dowolnym miesiącu. Składki za ten miesiąc zostaną pokryte z budżetu państwa. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje obowiązkowa.
* Z „wakacji od ZUS-u” przedsiębiorcy będą mogli skorzystać od grudnia 2024 roku. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada br., a w grudniu tego roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać pierwszy raz z tego rozwiązania. Przy czym składkę za grudzień 2024 roku opłaca się do 20 stycznia 2025 roku, a to oznacza że przedsiębiorca, który skorzysta z wakacji składkowych w grudniu 2024 roku, w praktyce zaoszczędzi pieniądze w 2025 roku.
2. „Wakacje od ZUS-u” – dla kogo?
Z tej ulgi będą mogli skorzystać:
- Mikroprzedsiębiorcy (do 9 pracowników);
- Przedsiębiorcy którzy nie mieli przychodu lub co najmniej w jednym roku z dwóch poprzednich lat nie przekroczyli przychodu 2 milionów euro;
- Przedsiębiorcy którzy nie prowadzą działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy;
- Wspólnicy spółek cywilnych przy spełnieniu pozostałych kryteriów
Z „wakacji składkowych” będzie można skorzystać niezależnie od wybranej formy rozliczania podatku dochodowego. „Wakacje od ZUS-u” to dobrowolna ulga, a nie obowiązek. Przedsiębiorca sam musi zdecydować, czy chce ją wykorzystać.
3. Kto skorzysta z „wakacji od ZUS-u” i czy zawsze warto?
Na „wakacjach od ZUS-u” finansowo skorzysta każdy przedsiębiorca który zdecyduję się na zastosowanie tej ulgi. Korzyści płynące z jej wykorzystania będą się jednak różnić w zależności od sytuacji przedsiębiorcy. Na wakacjach składkowych mniej skorzystają przedsiębiorcy rozpoczynający działalność i osoby płacące składki w ramach małego ZUS-u. W ich przypadku oszczędności będą niższe ponieważ składki już są obniżone. Najbardziej skorzysta przedsiębiorca płacący pełny ZUS.
*Osoby opłacające wyższe składki ZUS niż obowiązkowe mogą natknąć się na komplikację. W przypadku skorzystania z „wakacji składkowych”, składki na ubezpieczenia społeczne zostaną pokryte przez budżet państwa w minimalnie wymaganej kwocie. Oznacza to, że podstawa świadczenia emerytalnego się zmniejszy i nie będzie możliwości dopłacenia różnicy, aby zachować wyższą.
*Zwolnienie ze składek ZUS zwiększy podstawę opodatkowania. a co za tym idzie przedsiębiorca opłaci wyższy podatek dochodowy.
4. Wnioskowanie o „wakacje od ZUS-u”
Do skorzystania z „wakacji” konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS-u. Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc „wakacji składkowych”. Wnioski będzie można składać od 1 listopada na stronie eZUS/PUE, wniosek RWS. Składanie wniosków będzie możliwe tylko w formie elektronicznej.
*Aby skorzystać z „wakacji składkowych” w grudniu, wniosek należy złożyć w listopadzie. Ważne jest, aby wniosek do ZUS-u złożyć przed rozpoczęciem miesiąca, w którym ma obowiązywać zwolnienie.
5. Podsumowanie
„Wakacje od ZUS-u” to rozwiązanie dzięki któremu mikroprzedsiębiorcy mogą raz w roku nie zapłacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W tym miesiącu składki zostaną pokryte z budżetu państwa. Z tego zwolnienia mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, którzy nie wykonują działalności na rzecz swoich byłych pracodawców.